img Svetainės medis
Apie mus   I   Klauskite   I   DUK   I   Kontaktai   I   Online chess
 
img
 
Publikacijos
  
Jaan EHLVEST: „PRIVILEGIJOS – TAI JUK JUOKINGA“ 2014.11.02 print

Sergejaus KIM pokalbį su vienu žymiausių Estijos šachmatų didmeistriu Jaan EHLVEST pagal 
http://www.chesspro.ru/interview/ehlvest_interview

išvertė Algimantas STEPONAVIČIUS

Kalbant su juo, į akis iš karto krinta kritiškas savo pasiekimų vertinimas. Pastoviai pabrėžiama: „nebuvau geriausiu studentu“, „aš blogas profesionalas“. Vienok, gyvenimo ir sportinės karjeros kelias rodo priešingai.
„1977m. vasarą vaikų sporto mokyklos užsiėmimuose susipažinau su simpatišku vaikinuku iš Talino: Jaan Ehlvest žaidė šachmatais P.Kereso stiliumi...“,-rašė M.Botvinikas. Akivaizdu, tai buvo ne paprastas komplimentas, o instrukcija veikti, netiesioginė ateities prognozė. O tokiuose dalykuose Botvinikas retai klydo. Ir... Kažkiek užsisėdėjęs starte, per kokius porą metų estų šachmatininkas padarė veržlų šuolį, įsiverždamas į pasaulio šachmatų elitą. Jis ir dabar su kažkokiu užslėptu liūdesiu kalba apie tuos negrįžtamai praėjusius laikus, tarybinių šachmatų „auksinį amžių“, kurio vienu pagrindinių herojų jam buvo lemta tapti. Prisimena bendraamžius, su kuriais žaidė vaikų ir jaunimo čempionatuose, o paskui be kompromisų kovėsi begalinėje eilėje sąjunginių ir tarptautinių turnyrų. Kasparovas, Sokolovas, Salovas, Voitkevičius, Kancleris, Nenaševas... Pakalbėkim apie šachmatus, Jaan?

Фото: И.Одинцов

„ŠACHMATININKO ISTORIJA“

Jaan, didžiąjai šachmatų mėgėjų daliai jūs buvote ir liekate estų šachmatininkas. Ir visgi, kaip nutiko, kad jūs atstovaujate JAV šachmatų federaciją?

Buvo daug priežąsčių. Šachmatinės-baigėsi antrosios Pasaulio Taurės turnyras. Politinės-iširo TSRS. Pasikeitė visa sporto ir šachmatų sistema. Estijoje, pavyzdžiui, žmonės žaidė šachmatais iš idėjos, be valstybės pagalbos. Neliko mokomųjų treniruočių stovyklų, stipendijų sportininkams ir t.t. 1990m. praktiškai tapau bedarbiu. Aš, žinoma, žaidžiau šachmatais, bet buvo nežinia dėl rytojaus. Todėl kažkuriuo momentu... Bendrai aš jo vos nepražiopsojau: man reikėjo pagalvoti apie Ameriką anksčiau! Išėjo taip, kad mano draugas A.Voitkevičius tapo Baltimorės universiteto studentu. Vėliau ten įstojo žinomas didmeistris Aleksandras Oniščiukas. Dabar Amerikoje nemažai universitetų su šachmatų programos pakraipa. Bet tuo metu, 90-ųjų pabaigoje, tokių buvo tik du, ir vienas jų-Baltimorėje. Ir kažkurią krizinę situaciją priėmiau draugo patarimą bei išvykau į JAV.

img   Plačiau
Viktorija Čmilytė: užduotis visam gyvenimui 2007.10.13 print
foto

Tarptautinė šachmatų didmeistrė Viktorija Čmilytė (24) – vienintelė moteris Lietuvoje, valganti duoną iš šachmatų. Jos karjeroje viskas klojasi kaip iš pypkės, ko nepasakysi apie asmeninį gyvenimą. Profesija tapusi aistra valdo jos kasdienybę ir net sapnus. „Šachmatai – užduotis visam mano gyvenimui“, – sako Viktorija, pamažu prie protų kovos pratinanti du mažučius savo sūnus.

Duoti interviu garsi šachmatininkė mielai sutinka, tačiau datą dėl labai įtempto jos kelionių ir treniruočių grafiko tenka ilgai derinti. Čempionatas veja čempionatą. Tik grįžusi iš varžybų Azerbaidžane, ji turi ruoštis Europos klubų čempionatui Turkijoje, kur žais už Sankt Peterburgo klubą.

Laisvo laiko ji beveik neturi, tad susitariame pasimatyti per vaikų šachmatų mokyklos „Vilniaus fortas“ gimtadienį, į kurį Viktorija pakviesta sužaisti simultano. Čempionė žaibiškai praretina priešininkų šachmatus, nugalėjusi paspaudžia kiekvienam ranką, ir sėdame pasikalbėti.

img   Plačiau
Kasparovas vs Putinas: kam matas šį kartą? 2007.10.10 print
Sekmadienį Maskvos „Izmailovo“ viešbučių komplekse, apsuptame mitinguojančių proprezidentinio jaunimo judėjimo aktyvistų, koalicija „Kitokia Rusija“ paskelbė savo kandidatą 2008 m. prezidento rinkimuose. Juo tapo šachmatų didmeistris Garis Kasparovas. Tačiau nepaisant nuopelnų sporte, daugelis analitikų G. Kasparovo politinius sugebėjimus vertina neigiamai, vadina jį politiniu diletantu, nesuvokiančiu „didžiosios politikos“ taisyklių.
 
G. Kasparovas visų Rusijos negerovių priežastimi laiko Vladimirą Putiną ir jo sukonstruotą režimą. Siekis sukurti liberaliomis vertybėmis grindžiamą visuomenę su laisva žiniasklaida, teisės ir įstatymų viršenybe, skaidria rinkos ekonomika ir nulėmė tai, kad šachmatų didmeistris tapo vadinamosios sisteminės opozicijos vadovu. Kurį laiką jis sugebėjo net suvienyti nacionalbolševiką Eduardą Limonovą, buvusį Putino premjerą Michailą Kasjanovą, ultrakairiuosius radikalus Sergejų Udalcovą („Raudonojo jaunimo avangardo“ lyderis) ir Viktorą Anpilovą („Darbo Rusijos“ vadovas) kartu su žmogaus teisių gynėjais į vieną bloką. G. Kasparovo autoritetas tarptautiniu mastu ir šalies viduje buvo garantas, kad valdžia lengvai jo neužčiaups. Be to, jis sukūrė paties vadovaujamą judėjimą – Jungtinį piliečių frontą, kuris yra vienas pagrindinių koalicijos „Kitokia Rusija“ dalyvių.
img   Plačiau
Aleksandrаs Chalifmanas: „VISADA ELGDAVAUSI, KAIP MAN RODĖS GERIAUSIA“ 2007.08.19 print
foto Jis visada buvo intriguojantis ir netipiškas.Beveik visada demonstratyviai ignoravo įprastus profesionaliam šachmatininkui sportinio režimo kanonus.Apie jį sklandė daugybė legendų-kaip apie žmogų, iškrentantį iš „bendros eilės“.

Jaunystėje teikė daug vilčių.Buvo pasaulio šachmatų (savo amžiaus) lyderis, TSRS rinktinės narys.Laimėdavo pajėgius turnyrus.Bet po to kažkaip netikėtai pasitraukė į šešėlį.Mes jau buvome įpratę, kad stiprus didmeistris visada siekia kaip galima ilgiau išlaikyti aukštą reitingą, pastoviai žaisti...O Aleksandrui lyg dingo motyvacija.Vietoje „kovos po saule“-atidarė gimtajame Piteryje (SanktPeterburgas) šachmatų mokyklą.Vis rečiau ėmė žaisti oficialiuose turnyruose.
Ir staiga, netikėtai daugeliui specialistų, laimėtas pasaulio čempionatas Las-Vegase (1999), antrasis „Nokauto“ sistemos čempionatas, kurį organizavo K.Iliumžinovas.Daugelis tai priėmė gana skeptiškai.Neva, nežaidė Kasparovas, Anandas...Taip, nežaidė.Bet užtai žaidė visi likusieji - superturnyrų „arkliukai“Adamsas, Gelfandas, Ivančiukas, Topalovas, Peko, Kamskis, J.Polgar, ir beja, Kramnikas, kuris viso labo po metų laimėjo mačą prieš Kasparovą.O be šių - visa „vidurinioji klasė“ pilna sudėtimi.Pirmuose dviejuose turuose teko atsilošinėti (t.sk. prieš Kamskį), ir Aleksandras pademonstravo charakterį.

Bet šis žybsnis netapo „antruoju gimtadieniu“.Žaidybinis Aleksandro aktyvumas vėl palaipsniui sumažėjo iki minimumo.Po šio „nuopolio“ pirmasis jo pasirodymas - dviejuose komandiniuose Rusijos čempionatuose Dagomyse. Aleksandras buvo nepakeičiamu vakarinių pasisėdėjimų viešbučio bare dalyviu ir „visuomenės širdimi“.Pasakojo, kalbėjo įdomiai, o žaidė be ypatingos aistros - nepasikuklindavo sužaisti trumpą partiją lygiomis, nors galėjo pabandyti įrodyti „klasę“.Ir man parūpo pažinti jį iš arčiau.Suprasti, kas slepiasi po pleibojaus kauke, ir aplamai - kodėl viskas susiklostė taip, o ne kitaip.
img   Plačiau
Jovita Žiogaitė: Spalvotas gyvenimas 64-iuose langeliuose 2007.07.04 print
Manot, kad šachmatai – tai juodai balta lenta ir nuobodžiai ilgas rymojimas prie jos? Paklausykit. Gal man pavyks atskleisti tai, ką atradau ir kuo žaviuosi šachmatuose.

Vieną kartą pralošiau partiją, sustačiau figūras, jau ruošiausi eiti, bet pastebėjau į mane įsmeigtas karaliaus akis.

„Ko žiūri? – klausiu po pralošimo vis dar nedingusiu nepatenkintu tonu, - suprantu, kad tau nesmagu gauti matą, bet aš gi negaliu visada laimėti“

„Aš irgi suprantu, kad tu žinai, jog persų kalboje „Shah Mat“ reiškia „karalius mirė“, bet tu teisi: man labiau patiktų, jei šį vertimą tu panaudotum priešininko karaliui. Žiūriu, nes noriu tau kai ką pasakyti. Daug jaunų šachmatininkų galvoja, kad imant vadovauti mūsų armijai, užtenka žinoti, jog bokštas vaikšto tiesiai, o rikis įstrižai, galima pasikliauti savo jėgomis ir nugalėti bet ką. Anaiptol. Yra begalė gero elgesio taisyklių, kurios galioja mūsų pasaulyje.
img   Plačiau
Viktorija Čmilytė - geriausia sportininkė Lietuvoje print

Šachmatininkė Viktorija Čmilytė išrinkta geriausia 2006-ųjų metų Lietuvos sportininke. Lietuvos sporto žurnalistų surengtuose rinkimuose, kuriuose balsavo beveik 50 žurnalistų, šiaulietė surinko 44 procentus balsų. Antrą vietą rinkimuose užėmė lengvaatletė maratonų bėgikė Živilė Balčiūnaitė. Ji surinko 40 procentų balsų. Trečią vietą moterų grupėje su septyniais procentais balsų užėmė tradicinio karatė atstovė Kristina Kacevičiūtė.

Pernai pasaulio čempionato bronzos medalį iškovojusi Viktorija Čmilytė į apdovanojimo ceremoniją atvyko iš Rygos, kur šachmatininkė šiuo metu gyvena ir studijuoja. Dėl iškilmių jai teko pakoreguoti egzamino datą.

img   Plačiau
Europos moterų bei vyrų čempionatai Drezdene 2007.04.17 print
Komentarai (0)

Balandžio 2-15 dienomis Vokietijos miestas Drezdenas tapo šachmatininkų Meka – čia vyko Europos vyrų ir moterų asmeniniai čempionatai.

Lietuvos garbę šiose Pirmenybėse,ypač vyrų skyriuje, daugiausia gynė Kauno šachmatininkai.Tarp jų – 2 „Margirio“ ŠK nariai : daugkartinis Lietuvos čempionas, dabartinis Kauno čempionas tarpt.meistras Algimantas Butnorius bei tarpt.didmeistris Šarūnas Šulskis.Kitą kauniečių grupę sudarė Kauno ŽŪU studentai, tarp kurių sėkmingu žaidimu išsiskyrė Vytautas Vaznonis. Tačiau apie tai vėliau.

Skiriamuoju 2007m. Čempionato Drezdene bruožu tapo jo masiškumas.Sudėjus Vyrų ir Moterų čempionatus į vieną krūvą, gautųsi visiškai neprilygstama ligtoliniams Čempionatams aukštuma – kone 600 žaidėjų! Manytume, šiame masiškume buvo tiek teigiamų, tiek neigiamų dalykų. Viena vertus, šachmatams gyvybiškai reikia plėstis, užkliudant kaip galima daugiau komercinių struktūrų bei pelnant žiniasklaidos dėmesio.Tad vokiečiai, siekdami masiškumo, negailėjo pastangų –buvo įsteigta net 20 „ performanso minus reitingo“ piniginių prizų, kuriems pelnyti labiausiai „kenksmingas“ yra kuo aukštesnis žaidėjo reitingas, o kuo asmeninis FIDE reitingas mažesnis – tuo jie labiau pasiekiami.Džiugu pažymėti, kad kaip tik šiais prizais „pasisotino“ nemaža dalis minėtos Kauno studentijos (V.Vaznonis, S.Kalvaitis, H.Asauskas).Neabejotina,kad tai jiems taps puikiu akstinu tęsti šachmatinę karjerą ir siekti tolimesnių sportinių aukštumų.

img   Plačiau
Šachmatai ir politika 2006.12.10 print
Komentarai (0)
Šveicarijos mieste Ciuriche baigėsi šachmatų didmeistrių, vadinamųjų greitųjų šachmatų, turnyras „The Lichthof Chess Champions Day“. Šių varžybų nugalėtojais paskelbti du rusų šachmatų didmeistriai – Kremliaus numylėtinis Anatolijus Karpovas ir didelę jo nemalonę užsitraukęs pasaulio čempionas Haris Kasparovas, nuolat kritikuojantis Rusijos prezidento V.Putino vykdomą demokratijos užgniaužimo politiką. Be šių čempionų, Ciuricho turnyre dalyvavo buvęs garsus SSRS šachmatininkas, dabar Šveicarijos pilietis Viktoras Korčnojus ir vengrų šachmatininkė Judita Polgar. Didmeistriai greitųjų šachmatų turnyre turi sužaisti po dvi partijas (juodosiomis ir baltosiomis figūromis). Pagal reglamentą, vienai partijai sulošti skiriama ne daugiau kaip penkios minutės, o kiekvienam ėjimui apgalvoti – vos trys sekundės. H.Kasparovui šis turnyras buvo pirmasis po to, kai, pernai laimėjęs turnyrą Linarese, jis paskelbė baigiantis savo sportinę karjerą. Iki šiol H.Kasparovo reitingai šachmatų pasaulyje buvo patys aukščiausi tarp visų pasaulio šachmatų didmeistrių. Ir tik visai neseniai jį aplenkė pasaulio čempionas iš Bulgarijos Veselinas Topalovas. Bulgaro reitingas – 2813 punktų, o H.Kasparovo – 2812 balų. 1999 metais H.Kasparovo reitingas buvo pasiekęs fantastišką lygmenį – 2851 balą. O dar nuo SSRS laikų tebesantis Kremliaus favoritas A.Karpovas dabar užima 40-ąją vietą pasaulio šachmatų didmeistrių reitinge. Bet, nepaisant to, turnyrai, kuriuose dalyvauja šie du garsūs šachmatų didmeistriai, sukelia didelį visuomenės susidomėjimą. Mat H.Kasparovo ir A.Karpovo dvikovos jau nuo seno įgavusios politinį atspalvį. Daugelis šachmatų specialistų po Ciuricho šachmatų turnyro prisiminė šių didmeistrių kovą dėl pasaulio šachmatų čempiono titulo 1984 metais. Pastarasis turnyras įvardijamas kaip beprecedentis pasaulio šachmatų istorijoje ne tik dėl jame vykusios dramatiškos kovos, bet ir dėl buvusio SSRS Sporto komiteto didžiulio spaudimo, prie kurio prisidėjo ir Tarptautinė šachmatų federacija, kurios prezidentas Kampomanesas ne kartą buvo įvardijamas kaip Maskvos statytinis ir netgi KGB agentas. A.Karpovas buvo paskelbtas pasaulio šachmatų čempionu dar 1975 metais, kai kovoti dėl karūnos atsisakė amerikietis Robertas Fišeris. Tačiau atsirado dar vienas pretendentas į šachmatų karūną, 12 metų jaunesnis už A.Karpovą H.Kasparovas. Jis puikiai laimėjo pretendentų turnyrų ciklą ir gavo teisę mesti pirštinę A.Karpovui. Tačiau pirmoji dviejų „K“ šachmatų dvikova, vykusi nuo 1984 m. rugsėjo 10-osios iki 1985 m. vasario 15-osios, baigėsi skandalu. Po 27 partijų A.Karpovas pirmavo net 5:0. Tačiau H.Kasparovui pavyko perimti iniciatyvą, ir netrukus rezultatas tapo jau 5:3 H.Kasparovo naudai. Tada į Maskvą paties SSKP politbiuro iniciatyva buvo skubiai iškviestas FIDE prezidentas Kampomanesas, kuris paskelbė nutraukiantis turnyrą neskelbiant jo rezultatų ir paskyrė naują kovą – esant rezultatui 0:0 – 1985 m. rugsėjo 1 d.
img   Plačiau
Александр НИКИТИН: "Aš vadinu jį Don Kichotu" 2006.11.25 print
Komentarai (0)

Praėjo pakankamai laiko nuo momento, kai Garis Kasparovas (Гарри Каспаров) Linarese paskelbė apie savo pasitraukimą iš profesionalių šachmatų. Ši naujiena trenkė kaip žaibas ir iššaukė galingą nostalgijos bangą. Tiek iš tryliktojo Pasaulio čempiono gerbėjų pusės, tiek ir iš jo nemėgusiųjų. Nugriaudėjo griausmas, ir šachmatų gyvenimas patyliukais įėjo į įprastą vagą. Jau be Kasparovo.

Tada tuo neįmanoma buvo patikėti, o dabar? Įvykių šachmatų pasaulyje nestinga, bet apie Kasparovą... jau nė žodžio! Lyg jo ir nebūtų buvę-mus pasiekia tik jo užjūrio susitikimų, derybų aidai ir šykščios «Komitetas 2008», kurio pirmininku praėjusią žiemą Rusijoje buvo išrinktas Kasparovas, posėdžių suvestinės.
Aplinkui nebesijaučia nei nostalgijos, nei skausmo-toks jausmas, kad Kaisė ir jos Numylėtinis per 30 bendro gyvenimo metų tiek pavargo vienas nuo kito, kad kažkuriam laikui pasistengė pamiršti apie savo tandemo egzistavimą...
Ir visgi ramybės neduoda du klausimai: kodėl tai atsitiko, ir būtent dabar, ir kada Kasparovas grįš, jei iš viso ketina sugrįžti? Su šiais (ir kitais) klausimais aš kreipiausi turbūt į artimiausią Gario (suprantama, po jo mamos) žmogų, ilgametį trenerį, praėjusį su juo ugnį ir vandenį-Aleksandrą NIKITINĄ, neseniai atšventusį 70-ies metų jubiliejų.

img   Plačiau
Didmeistriai ir honorarai (Pinigai ir šachmatai) 2006.10.14 print
Komentarai (0)
Dabar šachmatininkai uždirba milijonus. O kaip buvo tarybiniais laikais?
Didmeistriai ir pinigai – sunki tema. Finansiniai reikalavimai ir honorarai, priziniai fondai turnyruose ir mačuose, konfliktai ir skandalai dėl žalių kupiūrų... Tikrai yra apie ką pakalbėti ir pamąstyti.

Šeštasis iš eilės ir pirmasis TSRS pasaulio čempionas M. Botvinikas buvo gausiai apdovanotas partijos ir vyriausybės. Butas, automobilis, vasarnamis prestižinėje vietoje ir kitos malonios dovanos tapo tradiciniu atlyginimu už sportinius nuopelnus. Tačiau piniginių paskatinimų Botvinikas negavo. Juokinga, bet per tiek metų turėjęs šachmatų čempiono karūną, šachmatininkas uždirbo mažiau, negu Karpovas, Kasparovas ar Kramnikas gauna, laimėję vidutinio lygio turnyrą.
img   Plačiau
Žaidžiant šachmatais ir užsiimant verslu būtina mąstyti strategiškai 2006.10.09 print
Komentarai (0)
Garis Kasparovas 1985 m., būdamas vos dvidešimt dvejų, tapo pasaulio šachmatų čempionu. Dar penkis kartus apgynęs pasaulio čempiono titulą, jis du dešimtmečius nenusileido iš pasaulio šachmatų Olimpo viršūnės. Šiemet jis pareiškė, kad palieka profesionalių šachmatų pasaulį ir skiria savo gyvenimą visuomeninei bei politinei veiklai. Jis yra visuomeninės organizacijos „Komitetas – 2008“ pirmininkas, aktyvus Rusijos opozicijos veikėjas.

Žurnale „Harward Business Review“ išspausdintame interviu su garsiuoju šachmatininku, tarp kitų aptariamos ir verslo temos. G. Kasparovo nuomone, kovos prie šachmatų lentos dažnai panašios į kovas, vykstančias verslo pasaulyje, kur psichologinis pasirengimas, patirtis, padėties analizė, intuicija, taip pat daugelis kitų abiem veiklos rūšims bendrų veiksnių kaip tik ir nulemia sėkmę.

img   Plačiau
Eksčempionas negrąžina kredito 2006.10.05 print
Komentarai (0)

Pasaulio šachmatų eksčempiono Gario Kasparovo verslas atsidūrė aklavietėje. Pinigų nėra net stambiausiam pasaulyje šachmatų internetiniam portalui, o bankai jau ėmė reikalauti grąžinti kreditus.
Izraelio spauda ir pasaulio informacinės agentūros pranešė, kad Izraelio bankas First International Bank of Israel apkaltino žinomą rusų šachmatininką Garį Kasparovą negrąžinant 1,6 mln. dolerių kredito. Bankas teigia, kad G.Kasparovas 2000 m. gavo kreditą kompanijai Kasparov Chess Online įsteigti, žadėdamas atsiskaityti, perleidžiant dalį kompanijos akcijų. Tačiau praėjusią savaitę kompanijos saitas buvo uždarytas, o pats G. Kasparovas iš jos pasitraukė.
Kasparovo motina Klara Kasparova aiškina, kad taip pasielgta todėl, jog nėra pinigų. Projekto finansavimas vyko be Kasparovo žinios, jie tiesiog "patys surijo" pinigus.

img   Plačiau
Kodėl žydai bankininkai nemėgsta Gario Kasparovo? 2006.10.01 print
Komentarai (0)
Buvęs pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas yra pagarsėjęs kalbomis, ne itin palankiomis dabartinei Rusijos valdžiai. Eksčempionas ne sykį kritikavo Kremliaus valdžią dėl karo Čečėnijoje, dėl totalinės rusifikacijos visoje dabartinėje Rusijos teritorijoje (garsusis šachmatininkas teigia, jog Rusijoje pažeidžiamos visų čia gyvenančių ne rusų tautybės žmonių teisės išpažinti savąjį tikėjimą, mokyti savo vaikus gimtąją kalba ir t.t.). Todėl nesunku atspėti, jog Kremlius svarstė ir tebesvarsto, kaip neutralizuoti šios garsenybės poveikį plačiąjai pasaulio visuomenės opinijai dėl tikrosios padėties Rusijoje. Tačiau papirkti ar išgąsdinti buvusį pasaulio čempioną - ne taip lengva. Jis ir turtingas, ir žinomas visame pasaulyje. Jo neįbauginsi. Tik "paspausk mažumėlę", tuoj žiniasklaidoje pasirodys straipsnių, esą Kremlius šantažuoja G.Kasparovą.
Ir vis dėlto Rusija nesiliauja ieškoti silpnųjų G.Kasparovo pusių. Ir vieną tokį "kompromatą", atrodo, surado.
img   Plačiau
Šachmatų figūrų vertė

Šachmatų žaidime figūros dažnai vertinamos taškais, siekiant pagelbėti sprendžiant strateginius ir taktinius uždavinius. Tačiau vertinimas taškais tik apytiksliai apibrėžia figūros vertę žaidime. Kadangi labai daug priklauso nuo figūrų pozicijos, paties žaidimo strategijos ir figūrų išvystymo.

img   Plačiau

Nuorodos

Turnyrų kalendoriai:

Lietuvos šachmatų fed.
FIDE kalendorius
Fide turnyrų kalendorius
ChessVibes
Kalendarz Szachowy
ChessMix
Mischa Tscharotschkins
Vsemirnaja Liga

Šachmatų žurnalai:

New In Chess
TWIC The Week In Chess
Chess Informant
British Chess Magazine
Europe-Echecs
Hellas Chess Club
Italian Chess
www.64.ru 
Ajedrez de Estilo

Šachmatų tinklapiai


Lietuvos federacija
Chess by egis
LKŠF
Klaipėdos "Bokštas"

Radviliškio šachmatų klubas
Biržų šachmatų klubas
Vilkaviškio šachmatų klubas
Margiris
64 langeliai

Šachmatų centras
ŠK Pestininkas
ŠM "Vilniaus Fortas"
AŠK "Juodasis Rikis"
mc2chess
Plungės VŠK "Bokštas"
www.0-0-0.lt


Chesscenter.com
Chessbase.com
FIDE 
ECU
Chesspro.ru
Russian Chess
www.e3e5.com
Crestbook
Sachova Ukraina 
bychess.info 
openchess
Chessportal.ru
chessmoscow
ChessCafe
Alexandra Kosteniuk 
Vladimir Kramnik
Peter Leko
Alexandr Khalifman
Alexandr Morozevich
www.ficgs.com

Šachmatai realiu laiku

Chess.com

Chess.lt
Chess.ktu.edu
Playchess.com
Chess Planet
Chessassistantclub.com

Chessclub.com
Chessmaniac.com
Instantchess.com
Gameknot.com
Redhotpawn.com
Chesshounds.com
Freechess.org
Chessworld.net
Itsyourturn.com
Chesskids.com
Worldchessnetwork.com
Chesscorner.net
www.chess.chesslyga.lt 

Federacijos

Rusijos 
Sankt - Peterburgo

Eltaka - Loctite

Loctite prekės

 

interneto svetainiu kurimas, seo paslaugos Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos